KAPADOKYA HAKKINDA
MimariKAPADOKYA SİVİL MİMARİSİ

19. yy Kapadokya evleri, genelde tepelerin yamacına dayanmış olarak, çoğunlukla kayaya oyulmuş bir şekilde inşa edilirdi. Bölgede yapı malzemesi olarak kullanılan Volkanik Taşlar, yapıları itibarı ile oyulması ve kesilmeleri kolay olup, hava ile temas edince sertleşen dayanıklı bir materyallerdir… Bu taşların bölgede fazlaca oluşu ve kullanımındaki kolaylıklardan dolayı bölgede eşsiz taş eserlerini görmek kaçınılmazdır.

Kapadokya Evleri
Ahşap malzemeler, genelde kapı ve bahçe duvarlarında kullanılıp, taş kemerli girişler üzerinde rozet ve sarmaşık oymaları dikkat çekmektedir… Katlar arasındaki bölmelerin süslemelerinde ise bitkisel bezemeler, palmetler, asma yaprakları ya da yıldızlar kullanılmaktadır.

Pencereler, ikili ya da üçlü gruplar halinde duvarlara yerleştirilmiş olup, çerçeveleri sade bitkisel bezemeler ile süslenmektedir. Pencereler, ayrı ayrı açılan kanatlı ya da yukarıdan aşağıda inen kanatlar olarak kullanılmışlardır.

Evlerde genelde birçok yaşam alanları ( misafir odaları ve yatak odaları), mutfak, kiler, yüklük, tandır ve şarap mahzeni gibi bölümler mevcuttur. Genellikle Misafir odalarının duvarlarına oyulan nişler, birer süsleme öğesi olarak kullanılıp, iç bezemelerinde çoğunlukla ipek perdeler altında, içi çiçeklerle dolu vazolar, su dolduran ya da taşıyan kadınlar fresk tekniği ile resmedilmiştir.

En ilgi çekici örneklerin 19. Yy sonu 20.yy başına tarihlendiği bu güzel yapılara tüm bölgede rastlanılsa da, Ürgüp, Ortahisar, Mustafapaşa, Bashisar, Göreme, Avanos ve Kayseri il sınırları içinde kalan Başköy yakınındaki Güzelöz en güzel Kapadokya evlerini göreceğiniz yerlerdir…

GO CAPPADOCIA
REZERVASYON
info@cappadociaonline.com
Phone:+90 (384) 219 22 99
Fax:+90 (384) 219 22 91